Kelionių gidas keliaujantiems į Jordaniją

Jordanija apsupta tokių šalių kaip Sirija, Saudo Arabija, Irakas ir Izraelis. Nors šalis yra Artimųjų Rytų širdyje, Jordanijoje  labiau liberali, progresyvi ir saugesnė nei kai kurios jos kaimynės. Dėl to tai yra ideali vieta tiems, kurie nori ištirti šią pasaulio dalį. Kelionė į Jordaniją suteikia galimybę apsilankyti senoviniuose miestuose, grožėtis nuostabiomis granito uolomis, pamatyti išskirtines dykumas ir net plaukti į Negyvąja jūra.

Kada geriausia keliauti

Priklausomai į kurią šalies dalį keliausite klimatas gali šiek tiek keistis. Šalyje vyrauja subtropinis klimatas, būdingi ryškūs temperatūrų skirtumai. Šiltas ir sausas periodas tęsiasi nuo balandžio iki spalio, vidutinė temperatūra 29⁰ C, tačiau rugpjūčio mėnesį temperatūra gali pakilti net iki 49⁰ C karščio. Sausis – šalčiausias mėnuo, kurio metu temperatūra gali nukristi iki 7⁰ C, gali iškristi sniegas. Kaip ten bebūtų, pakankamai šiltos temperatūros šalyje vyrauja ištisus metus. Vakarų Jordanijos klimatas Viduržemio tipo: karštos sausos vasaros, vėsios drėgnos žiemos ir du pereinamieji metų laikai. Kituose ketvirtadaliuose šalies teritorijos vyrauja dykumų klimatas. Geriausias laikas aplankyti Jordaniją įvardyjamas pavasaris (kovas-gegužė) bei ruduo (rugsėjis-lapkritis), kuomet oro temperatūra dar pakankamai maloni, ne pernelyg karšta. Balandžio mėnuo Jordanijoje vienas gražiausių – oras yra pakankamai šiltas, o gamta kupina žydinčių lauko gėlių.

Kaip geriausiai nukeliauti

2018 metų vasario pradžioje „Ryanair“ iš Vilniaus pradėjo skraidinti į Jordanijos sostinę Amaną. Lėktuvo bilietų kainos į abi puses nesiekia 100 eurų. Virgintourist.lt komanda buvo radusi lėktuvo bilietus vos už 25 eurus, bet dažniausiai kainos svyruoja nuo 40 iki 60 eurų.

Ką vertėtų pamatyti

negyvoji jura jordanijoje

Negyvoji jūra. Nors didžioji dalis Jordanijos neturi išėjimo į jūrą, tačiau ji turi vieną nedidelį pakrantės ruožą  su ja. Negyvoji jūra yra žemiausias taškas planetoje, 430 metrų  žemiau jūros lygio, o druskingumas yra neįtikėtinai didelis. Negyvoji jūra taip pat turi keletą istorinių ir religinių ryšių, ir tai buvo vieta, kur Jėzus tariamai buvo pakrikštytas Jono Krikštytojo. Tai taip pat ji yra nuostabi poilsio vieta, nes vanduo yra pilnas mineralų, o didelis druskingumas leidžia lengvai plūduriuoti ant nugaros.

Vadi Rumas. Pietinėje Jordanijoje yra Vadi Rumo dykumos slėnis, žinomas dėl savo kvapą gniaužiančių peizažų. Šiame  dykumos regione nėra nuolatinių gyvenviečių, bet kartais praeina beduinai. Nors dykumos dažniausiai įsivaizduojama kaip kopos, Vadi Rumas dengtas smiltainio kalnais ir stipriomis granito uolomis. Daugelis pagrindinių Vadi Rumo lankytinų vietų yra natūraliai suformuotas dykumos reljefas ir uolienų formacijos bei unikalios smėlio ar uolos spalvos. Pavyzdžiui, Um Frut uolų  tiltas. Dėl išskirtinių rausvai oranžinių spalvų, padarnčių  vietovę kiek kitokią, čia buvo nufilmuoti keli filmai.

jordanijos sosrtine Amanas

Amanas. Amanas yra Jordanijos sostinė, jis taip pat yra didžiausias miestas, kultūros centras ir prekybos pagrindinė vieta. Kelionėje į Jordaniją, jūs turbūt neabejotinai praleisite laiką Amane. Čia yra daug romėnų griuvėsių, įskaitant svarbiausius: Romos amfiteatrą ir Nymphaeum. Verta aplankyti citadelę, nes čia yra keletas svarbių vietinių objektų, tokių kaip Romos Herculeso šventykla ir didysis Umayad rūmų akmuo. Jei būsite rūmuose, galėsite pamatyti nuostabų vaizdą į žemiau esantį miestą.

Akaba. Neskaičiuojant  Negyvosios  jūros, Akaba yra  vienintelis Jordanijos miestas su pakrante.  Akaba kartais vadinama langais į Raudonąją jūrą, ir ji jau seniai yra svarbi šalies vieta. Akaba turi unikalių senovinių ir šiuolaikinių architektūros mišinių, leidžiančių  ir apsilankyti 14 a. Akabos forte, ir  pasilikti prabangiuose penkių žvaigždučių kurortuose, kurie yra tarp geriausių pasaulyje. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į Ayla, nes tai yra maža 6-ojo amžiaus gyvenvietė, kuri yra nepaprastai gerai išsaugota. Akaba taip pat yra populiari nardymo vieta pasiplaukiojimams po  Raudonąją jūrą.

Istorinio paveldo ir gamtos mėgėjams

petros miestas

Petra. Geriausia lankytina vieta Jordanijoje, o dabar dar ir vienas iš naujų septynių pasaulio stebuklų yra senovės Petros miestas. Taip pat žinomas kaip Raudonasis miestas, Petra kažkada buvo Nabateino karalystės sostinė, prieš tai ji tapo Romos imperijos dalimi. Vakarų pasaulis miestą pamiršo šimtmečiams, tačiau XIX a. ji buvo  iš naujo atrasta. Šiandien apsilankymas Petroje leidžia apsilankyti senoviniame archeologiniame parke, įveikiant smiltainio kanjoną, vadinamą Sik. Kiti svarbūs griuvėsiai yra Romos teatras, vienuolynas ir fasadų gatvė, didžiulis kanjonas, puoštas  įvairiais antkapiais. Rekomenduojama nueiti iki Arono kalno, kuris leidžia apžiūrėti Petrą ir jos nuostabią uolienų architektūrą.

Džerašas. Kai daugelis žmonių galvoja apie Romos griuvėsius, jie įsivaizduoja vietas Europoje. Tačiau Džerašoje yra neįtikėtinos graikų ir romėnų griuvėsių kolekcijos. “Touring Jerash” šiandien reiškia galimybę pamatyti tokius orientyrus, kaip antai Adrijos arką, ir Hipodromą, kuris unikalus tuo, kad  klasifikuojamas kaip  vienas  mažiausių Romos imperijos hipodromų. Puiki vieta pradėti savo gyvenimą Džerašo mieste yra Džerašo archeologijos muziejus, kuris gali pasigirti neįtikėtinomis artefaktų kolekcijos ir puikiai nupasakoti Džerašo gyvenvietės kilimę ir vystymąsi praeityje.

Dykumų pilys. Jordanijos rytinėje dykumoje, tik į rytus nuo Amano, yra pilių, kurias galima aplankyti. Jos buvo pastatytos Umajadsų, ir daugelis buvo naudojama gynybai, taip pat vieta Kalifams apsistoti.Dėka šių pilių Umajadsai galėjo gyventi ir klestėti dykumose. Keletą šių dykumų pilių galima pamatyti  per vienos dienos išvyką.

Al-Karakas. Jei jus domina pilys, tada Al-Karaką tikrai verta aplankyti. Al-Karako miestas, taip pat žinomas kaip tiesiog Karakas arba Kerakas, yra Pietų Jordanijoje. Jis yra žinomas dėl savo reikšmingų krikščionių gyventojų, taip pat jo nuostabiosios pilies. Al-Karake yra Kerako citadelė, kuri kažkada buvo kryžiuočių tvirtovė. Po apiplėšimo pilis virto griuvėsiais beveik 500 metų. Buvo atlikti kai kurie restauravimo darbai, ir jūs jau galite aplankyti pilį ir  pamatyti atkurtas dalis. Apatinėje pilies dalyje yra Karako archeologijos muziejus, kuriame yra įspūdinga kolekcija, padedanti  daugiau sužinoti  apie regiono istoriją.

Dana gamtos draustinis. Danos gamtos draustinis, be abejo, yra vienas iš populiariausių vietų Jordanijoje. Jus nustebins 15-ojo amžiaus Dana kaimas, kuris iš esmės išliko originalus ir gali pasigirti keletu apgyvendinimo ir maitinimo vietų, jei nuspręstumėte nakvoti. Pagrindinė priežastis aplankyti Dana gamtos draustinį – tai žygis į rezervatą, laipiojimas aukštyn ir žemyn kanjonuose bei slėniuose. Peizažas yra gražus ir senovinis, leidžiantis išbandyti daugybę išskirtinių fotografavimo galimybių.

Madaba. Į pietus nuo sostinės yra Madaba, nedidelis miestas, žinomas dėl savo religinių statinų ir senovės meno. Visų pirma, jis žinomas dėl Madabos žemėlapio, 6-ojo amžiaus mozaikos, kuriam vaizduojamas  Jeruzalės žemėlapis ir kitos šventos vietos. Madabos žemėlapis yra Šv. Jurgio bažnyčioje. Jei jus domina Madabos istorija, būtinai apsilankykite Madabos archeologijos parke ir Madabos muziejuje. Norėdami pamatyti visas šias vietas vienumoje, tiesiog  lipkite į Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios šventyklos varpinę, kuri gali pasiūlyti įspūdingus vaizdus.

Ko vertėtų paragauti

jordanija

Dažnas grįžęs iš Jordanijos paminės tai, kad jokioje kitoje šalyje nematė tiek alyvmedžių, taip pat paminės ir tai, kad nėra ragavęs skanesnių alyvuogių. Ir tai – tik pradžia plačios Jordanijos skonių paletės. Kaip ir daugelyje šalių, čia galėsite išsirinkti iš daugybės mėsos patiekalų, tik čia dažniau troškinių – avienos ar vištienos. Išdrįskite paragauti Jordanijos virtuvės šefų gaminamų tradicinių patiekalų, pagardintų rytietiškais prieskoniais. Vienas iš žinomiausių tradicinių Jordanijos patiekalų vadinamas Mansaf, tai – jogurto padaže troškintas ėriukas, patiekiamas su ryžiais arba arabiška duona. Patartina paragauti ir aliejuje bei svogūnų padaže troškintos vištienos – Musakhan, arba įvairiose daržovėse įdarytos vištienos su ryžiais Mahshi.

Tiesa, nepamirškite, kad kavos gėrimas – savotiškas Jordanijos ritualas. Geriama lėtai, iš mažyčių puodelių, pasimėgaujant. Beje, Jordanija turi ir savų tradicijų – baigę gerti kavą nepamirškite kilstelėti puodelio ir kiek jį papurtyti. Tai reikš, kad daugiau nenorite, mat kitaip šeimininkas supras, kad kavos norite dar – ir jūsų puodelis tuoj pat bus pripildytas. Vertėtų prisiminti ir tai, kad Jordanijos gyventojai, prieš priimdami kvietimą ar pasiūlymą, linkę kelis kartus jį atmesti – taigi nenustebkite, jei to paties klausimo būsite klausiamas ne vieną kartą.

Kur apsistoti

Viešbučių kainos Jordanijoje nebrangios, nakvynė 3 žvaigždučių viešbutyje prasideda nuo 30 eurų. Jeigu norite daugiau komforto, tai nakvynė 4 žvaigždučių viešbutyje kainuos nuo 50 eurų, o 5 žvaigždučių nuo 80-100 eurų. Užsisakyk per booking.com!

Jeigu norite dar pigesnės nakvynės, tai galima išsinuomoti butą per airbnb, nakvynės kainos prasideda nuo 15 eurų už parą. Kas yra Airbnb? Skaityk čia

Atidaryk Airbnb sąskaita dabar ir gauk €30 pirmam užsakymui!Booking.com

Užsisakyk per booking.com!

Valiuta ir kainos

Pagrindinė šalies valiuta – Jordanijos dinaras (JD). Daugelis prekybos centrų ir apsipirkinėjimo vietų priima dolerius. Nuo 2011 –ųjų kainos šalyje stipriai išaugo ir šalis nebėra tokia pigi valstybė. Kita vertus, kainos čia tikrai žemesnės nei vakarų Europos valstybėse. Esant Jordanijoje galite įsigyti daugybę arabiškų suvenyrų, susijusių su Jordanijos kultūra ir artimaisiais rytais. Jordanijoje galite įsigyti tradicinės tekstilės ir kilimų, kurie čia ypač geros kokybės – dažniausiai jie rankų darbo. Taip pat čia rasite ir arabiškų aprėdų, skarų, tunikų, tradicinių dykumų rūbų, kurie mūsų akiai atrodo pakankamai egzotiškai. Tradicinių suvenyrų – tradicinių instrumentų, dekoratyvinių butelių su įvairiai supiltu smėliu, juvelyrikos ir sidabro gaminių, vandens pypkių, beduinų sukurtų suvenyrų, suvenyrų susijusių su islamo religija ir dar daugybę kitų smulkmenų. Esant Jordanijoje taip pat siūlome įsigyti ir vietinių maisto produktų, ypač prieskonių, žolelių ir aliejaus.

Jordanijos dinaras

Naudingi patarimai

Prisiminkite, jog Jordanija arabiška valstybė, kurios didžioji gyventojų dalis musulmonai, todėl kaip ir kiekvienoje musulmoniškoje šalyje egzistuoja islamiško pasaulio taisyklės. Esant čia išgirsite muedzino kvietimą maldai penkis kartus per parą, prieš lankydami mečetę turėsite užsidengti plaukus ir kojas (vyrai tik kojas), per daug nedemonstruoti jausmų ir nuogo kūno. Vietiniai gyventojai tikrai draugiški ir nuoširdūs žmonės, kurie svetingai sutinka keliautojus ir atvykėlius.


Pavaišink mane kava ir aš tau surasiu dar daugiau pigių skrydžių ir kelionių pasiūlymų!

Nupirk man kavosNupirk man kavos